Loading...
لطفا صبر کنید ...

راه های ارتباطی با ما

1 چت آنلاین
2 تلفن : 31708-023
3 کانال تلگرام : safar_tabiat_tour@

و یا در صورت بروز هرگونه مشکلی ما را از طریق ایمیل rahnavardanspinas@gamil.com مطلع سازید .

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 20
پنج شنبه از ساعت 8 الی 14

تکیه زنجیری و بیدآباد

تکیه زنجیری و بیدآباد

قدمت:246 سال

تکیه زنجیری:ساختمان «تكيه زنجيري» شامل دو قسمت نوسازي شده و قديمي است .اين بنا در بافت قديمي شهر  قرار داشته و در اطراف آن به فاصله كمتر از 500 متر 3 مسجد ،1 حمام قديمي و آب انباري كه از فضاهاي متعلق به تكيه است قرار دارد. تكيه زنجيري در ايام محرم و ساير عزاداري ها مركز مهمي در منطقه و شهر بوده است.

تكيه زنجيري قدمتي قاجاري دارد.اين  تكيه فاقد سقف است  و در دو طبقه با پلاني مربع ساخته شده. طبقه اول فاقد حجره و مغازه است و تنها با چند در به داخل بنا راه دارد. طبقه دوم ايوان مانندي است كه جهت استفاده تماشا كنندگان از مراسم عزاداري ساخته شده. در اين طبقه  شاه نشيني نيز جهت استفاده از بزرگان شهر قرار دارد. ستونهاي تزئيني مقرنس كاري ؛ نقاشي هاي  ساده سقف ؛ آجرچيني زيبا و ورودي هلالي شكل از مشخصات و تزئينات اين شاه نشين مي باشد. در  اين پشت شاه نشين اطاقكي وجود دارد. ستونها و سقف به كار رفته در ايوانهاي طبقه دوم به جز قسمتي كه به شاه نشين مربوط مي شود از چوب ساخته شده است.

مكان :اين تكيه در بافت قديم شهرستان شاهرود و در تقاطع محله نحن و محله مسجد امام حسن مجتبي اين شهر واقع است

تکیه بیدآباد:. « تکیه بید آباد» نیز در محدوده بافت تاریخی و در نزدیکی تکیه زنجیری قرار دارد.متاین تکیه از یادگاران دوره قاجار و از تکایای قدیمی در برگزاری مراسم مذهبی در شهر شاهرود است.: بناي حمام بيدآباد به دوره قاجاريه مربوط مي شود كه در محله قديمي بيدآباد شاهرود ؛ در كنار تكيه و مدرسه بيدآباد واقع شده و از آثار اوايل دوره قاجاريه به شمار ميآيد . اين حمام از دو قسمت زنانه و مردانه تشكيل ميشود كه يكي كوچك و ديگري بزرگ است . هر دو قسمتياد شده ؛ از رختكن ، گرم خانه و خزينه تشكيل شده است . خزينهقسمت كوچك تر ، امروزه پُر شده و پوشش بخشهاي اصلي بنا گنبدي بوده و در وسط هر گنبد روزنههاي نورگيري تعبيه شده است . مصالح اصلي بنا ؛ خشت خام با ملات آهكي است و هم اكنون نيز مورد استفاده قرار مي گيرد .

روژین موفقیان / 20-مهر-1398
روژین موفقیان علاقه مند به بلاگ نویسی ، وب ، سفر 20-مهر-1398 (10:46:10) ویو: 16
بالا