Loading...
لطفا صبر کنید ...

راه های ارتباطی با ما

1 چت آنلاین
2 تلفن : 31708-023
3 کانال تلگرام : safar_tabiat_tour@

و یا در صورت بروز هرگونه مشکلی ما را از طریق ایمیل rahnavardanspinas@gamil.com مطلع سازید .

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 20
پنج شنبه از ساعت 8 الی 14

20 نکته برای گردشگران

20 نکته برای گردشگران

این روزها بازار سفر بسیار داغ است و سفر رفتن به امری پر تکرار در زندگی‌های‌مان تبدیل شده. در این راستا لازم است نکاتی برای درست سفر کردن بدانیم. همۀ ما حتما به عنوان گردشگر بارها حال خوب بعد از سفر را تجربه کرده‌ایم و از آن انرژی گرفته‌ایم؛ به نظرتان وظیفه ما برای پایداری صنعت گردشگری چیست؟ به عنوان یک گردشگر چه مواردی را باید رعایت کنیم تا تاثیرات منفی‌مان در منطقۀ گردشگری به حداقل برسد و جوامع محلی همیشه مشتاق حضور ما در مناطق‌شان باشند؟ اکوتوریسم راهی برای گردشگری پایدار است و پیش از این راجع به آن در مطلب «اکوتوریسم چیست؟» نوشته‌ایم. اکنون در این مطلب به نکاتی اشاره می کنیم که به عنوان گردشگر بهتر است حواس‌مان به آن‌ها باشد.

کدهای رفتاری گردشگران:

1. بهتر است قبل از سفر درباره فرهنگ، محیط زیست، امکانات مقصد و روستای هدف اطلاعات کسب کنیم. آگاهی از سطح امکانات مقصد باعث می‌شود که انتظاراتمان با امکانات و شرایط موجود در آن استان، شهر و روستا هماهنگ باشد.

2. خاطرمان باشد در سفرهای‌مان از استراحتگاه حیوانات مانند باغ وحش، دلفیناریوم‌ها، باغ پرندگان و... بازدید نکنیم و از این صنعت ظالمانه، حمایت نکنیم.

3. در مسیرهای گردشگری از مردم بومی ای که به همراه خانواده‌های‌شان کسب و کارهای کوچکی راه‌انداخته اند، در حد توان حمایت کنیم.

4. یادمان باشد که با پول دادن به افراد و به ویژه کودکان آن‌ها را به تکدی گری عادت می‌دهیم. بهتر است این پرداخت وجه در قبال خدماتی باشد که از جوامع محلی دریافت می کنیم. به عنوان مثال می‌توانیم این مبلغ را به فردی پرداخت کنیم که مثل راهنمای محلی دربارۀ جاذبه ای به ما اطلاعات می دهد و برای پیدا کردن آن ما را راهنمایی می‌کند.

5. یادمان باشد در طبیعت به جز رد پا چیزی از خود به جا نگذاریم و از طبیعت چیزی جز عکس برنداریم. گاهی به نظر ما رها کردن بعضی زباله‌ها  تجزیه شونده مثل پوست میوه، مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما کوچکترین مشکل این کار ایجاد آلودگی بصری است.

6. در طبیعت از مسیرهای پاکوب حرکت کنیم و مراقب باشیم هنگام راه رفتن به گیاهان، حشرات یا آشیانه پرندگان آسیب نرسانیم.

7. محیط طبیعی مورد بازدید خود را تمیزتر از زمان آغاز بازدید تحویل دهیم.

8. یادمان باشد از جابه‌جایی سنگ‌ها به قصد استفاده‌های مختلف بپرهیزیم و در صورت انجام این کار آن‌ها را مجددا به محل اولیۀ خود برگردانیم. زیر سنگ‌ها زیستگاه جاندارانی است که با این جابه‌جایی محل زندگی‌شان آسیب می‌بیند و زندگی طبیعی‌شان مختل می‌شود.

9.از طبیعت، سنگ‌ و فسیل‌های ارزشمند  یا محصولات دریایی مثل صدف‌ها و... برنداریم. این کار در دراز مدت موجب ایجاد مشکل در محیط می‌شود.

10. حواسمان باشد که در طبیعت آرامش حیات وحش را به هم نزنیم. به عنوان مثال پخش آهنگ باصدای بلند و... موجب ایجاد استرس و فراری دادن پرنده و سایر ساکنان طبیعت می‌شود.

11. یکی دیگر از وظایف‌ ما در سفر، مدیریت زباله‌ها است. به یادمان باشد  هر زباله‌ای که تولید می‌کنیم؛ در نهایت روی زمین باقی می‌ماند و قرار نیست به سیارۀ دیگری منتقل شود. برای این منظور به جای استفاده از ظروف یکبار مصرف ،حتی از نوع بازیافتی آن، از ظروف ماندگار استفاده کنیم. همیشه چند کیسۀ پارچه‌ای در کوله‌مان بگذاریم و هنگام خرید سوغات و... از آن‌ها استفاده کنیم.

12. از قوانین و مقررات مناطق مورد بازدید پیروی کنیم. همچنین خود را به اصول حاکم بر تور و سفرهای گروهی متعهد بدانیم.

13. با خرید محصولات محلی به اقتصاد بومی کمک کنیم. اما خاطرمان باشد محصولاتی را خریداری نکنیم که از حیوانات و گیاهان در معرض انقراض تهیه می‌شود. خرید فسیل، خاک، مرجان، حتی صدف دریایی نیز توصیه نمی‌شود. درست است که این خریدها به ارتقای زندگی جامعۀ بومی کمک کند؛ ولی در دراز مدت به منابع طبیعی آسیب می‌رساند. به جای آن می‌توان از محصولات محلی مردم بومی مانند صنایع دستی‌، خوراکی‌های محلی و... تهیه کرد.

14. از باورها و اعتقادات مردم منطقه آگاه باشیم و با احترام به آن‌ها از بروز ناهنجاری و مشکلات ناشی از بی توجهی به آن ها جلوگیری کنیم. به طور مثال در بین جوامع محلی پوشش و رفتاری خارج از عرف آن منطقه نداشته باشیم.

15. به یاد داشته باشیم؛ آثار تاریخی و طبیعی میراث ما هستند و از نوشتن یادگاری بر آن ها خودداری کنیم.

16. هرگز بدون اجازۀ افراد از خودشان یا خانه‌شان عکاسی نکنیم.

17.توجه داشته باشیم؛ در خانه‌ای که اقامت داریم و محیط روستا سروصدای بییش از حد تولید نکنیم. اهالی روستا معمولا شب‌ها زود می‌خوابند و صبح زود بیدار می‌شوند. بنابراین هنگام پیاده روی در کوچه‌های روستا، به ویژه شب هنگام، آرامش و سکوت را رعایت کنیم.

18. یادمان باشد سعی نکنیم در باورها و اعتقادات جامعۀ بومی تغییر ایجاد کنیم و اصرار در یکسان سازی دیدگاه‌ها داشته باشیم. این باورها در طی زمان و تحت تاثیر شرایط و مقتضیات جغرافیایی، اکوسیستمی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی در منطقه شکل گرفته است و تشخیص درست یا غلط بودن آن‌ ها بر عهده ما گردشگران نیست. اصرار بر تغییر در سبک زندگی، روابط خانوادگی، ادامه تحصیل فرزندان و... بدون شناخت کافی از جامعه آن هم در کوتاه مدت، تاثیرات نامطلوبی در جامعه میزبان خواهد داشت.

19. یادمان باشد در سفر به جانوارن محلی غذا ندهیم. این کار باعث تغییر در رژیم طبیعی غذایی  آن‌ها و تغییر رفتارشان خواهد شد و به این امر عادت کرده و از محیط طبیعی خود به سمت محیط‌ های انسانی خواهند آمد و به رفتار و چرخه زیست طبیعی آن‌ها آسیب وارد خواهد شد.

20. ترجیحا در طبیعت آتش روشن نکنیم. در صورت نیاز و الزام در جایی آتش روشن کنیم که قبلا آنجا  آتش روشن کرده اند و مکان جدیدی را تخریب نکنیم. پس از استفاده نیز، از خاموش شدن آتش مطمئن شویم و خاکستر را جمع کنیم تا موجب آلودگی بصری نشود.

بانک گردشگری^ ----- ^ 5054-1670-0016-0219^ راهنوردان اسپیناس قومس / 25-اردیبهشت-1398
بانک گردشگری^ ----- ^ 5054-1670-0016-0219^ راهنوردان اسپیناس قومس 25-اردیبهشت-1398 (8:25:11) ویو: 844
لطفا صبر کنید ...

ورود به حساب کاربری

لطفا صبر کنید ...

ثبت نام

رمز عبور خودرا فراموش کرده اید؟

بالا