Loading...
لطفا صبر کنید ...

راه های ارتباطی با ما

1 چت آنلاین
2 تلفن : 31708-023
3 کانال تلگرام : safar_tabiat_tour@

و یا در صورت بروز هرگونه مشکلی ما را از طریق ایمیل rahnavardanspinas@gamil.com مطلع سازید .

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 20
پنج شنبه از ساعت 8 الی 14

کویر ابوزید آباد کجاست ؟

کویر ابوزید آباد کجاست ؟

کویر ابوزیدآباد بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ در شمال ابوزید آباد و شمال شرقی کاشان است. ابوزید نیز مثل هر تکه‌ی دیگر از کویر، اوج زیبایی خود را در سکوت عمیق، لابه‌لای تپه‌های شنی  داغ  روانش و چشم‌اندازهای وسیع و بی‌نظیرش پنهان کرده است. در سفر به کویر ابوزیدآباد می‌توانید آرامش  بودن در کویر و تجربه راه رفتن بر تپه‌های شنی را مزه کنید و علاوه بر آن از کاروانسرای صفوی (که به دلیل موقعیتش در گذشته اهمیت بسیاری داشته)، آب انبار و شهر زیرزمینی اویی بازدید کنید.

برای طبیعت‌گردی در کویر ابوزید فرصت یک روزه کفایت می‌کند، اما اگر فرصت کافی داشته باشید، می‌توانید از خانه‌های تاریخی منطقه بازدید کنید یا به روستای تاریخی ابیانه و جاذبه‌هایی دیگر مانند قلعه کرشاهی و کوه یخاب نیز سری بزنید. 

کویر ابوزیدآباد در کنار دیگر جاذبه‌های کویری ایران، مانند کویر مرنجاب و کویر مصر از محبوب‌ترین مقصدهای کویری برای گردشگران علاقه‌مندان به این نوع جاذبه‌هاست. ابوزیدآباد پایتخت گویش‌های کهن ایران است و گویش بیذوی و همچنین فرهنگ مردمان این منطقه، جز مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می‌شود. از جاذبه های گردشگری در نزدیکی آن می‌توان به قلعه کرشاهی، آب‌انبار صفوی، شهر زیرزمینی اویی و شهر تاریخی نوش‌آباد (که به روایتی پایتخت انوشیروان ساسانی بوده است) اشاره کرد. همچنین روستای ابیانه که از برترین جاذبه‌های گردشگری روستایی در ایران بوده و سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است، در حدود ۳۵ کیلومتری جنوب ابوزیدآباد قرار دارد.

جاذبه‌های دیدنی منطقه کویری ابوزیدآباد این منطقه بیشتر در شمال آن و در امتداد جاده خاکی به طول ۲۵ کیلومتر واقع شده‌اند. در فاصله‌ی حدود ۸ کیلومتری شهر تپه شن‌های روان هویدا می‌شوند، ولی برای رفتن به تپه‌های بزرگ‌تر و زیباتر باید مسیر کویر و کنارگذر دریاچه نمک چال عروس را طی کنید.

شهر زیرزمینی

اوئی با نحوه تهویه منحصربه‌فردش زیر سطح شهر نوش‌آباد قرار داشته و به روایتی قدیمی‌ترین شهر زیرزمینی دنیا محسوب می‌شود که تاریخ آن به قبل از اسلام و احتمالا اوایل دوران ساسانی می‌رسد. اویی که کاملا به صورت دست‌کن ساخته شده، به دلیل نقشی که در حفظ جان مردم و دفاع از شهر در مواقع خطر داشته است به وسعت چندین هزار مترمربع و زیر بافت قدیمی نوش‌آباد قرار گرفته و تا سطح امروزی آن نیز کشیده است. 

برای اقامت شبانه در این کویر، می‌توانید در کاروانسرای صفوی کویر ابوزیدآباد اقامت داشته باشید یا از مراکز اقامتی کاشان و آران‌وبیدگل و یا زائر سرای امامزاده آقا علی عباس (ع) استفاده کنید. به دلیل دسترسی سخت‌تر نسبت به منطقه مرنجاب این منطقه بکر باقی مانده است. از این رو حیات‌وحش این منطقه از امنیت نسبتا بهتری نسبت به منطقه مرنجاب برخوردار هستند. پوشش جانوری منطقه عبارت است از: شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال، گرگ، جرد، هوبره انواع آگاما و مار، لاسرتای مرنجابی، پامسواکی و... .

به خاطر داشته باشید نوسان دما در کویر در طول شبانه‌روز بسیار زیاد است. بهترین زمان برای طبیعت‌گردی در کویر ابتدای روز (هنگام صبح) و انتهای روز، پیش از غروب آفتاب است. سعی کنید در اواسط روز کویرپیمایی نکرده، زیر آفتاب نباشید و بیشتر به تماشا بنشینید؛ چرا که در این وقت از روز بدن به سرعت آب خود را از دست داده و احساس ضعف می‌کنید.

حتی اگر برنامه کویرگردی شما یک روزه است، برنامه سفر، نقشه مقصد و در صورت امکان مسیر کویرپیمایی خود را به دوستانتان اطلاع دهید، آن‌ها را از زمان برگشت خود آگاه کنید. بدون داشتن نقشه، قطب‌نما یا GPS اقدام به حرکت در مسیرهای ناشناخته نکنید. با توجه به اینکه در کویر مناظر بسیار شبیه به هم هستند ممکن است به راحتی گم شوید.

مسیر دسترسی به کویر  ابوزیدآباد و شهر زیرزمینی اویی

برای سفر به کویر ابوزیدآباد از تهران حدود ۴ ساعت رانندگی پیش رو دارید. مسیر دسترسی از اتوبان تهران-قم آغاز می‌شود. با عبور از قم و با ادامه راه در آزادراه امیرکبیر یا جاده قم-کاشان وارد شهر کاشان شوید. در کاشان وارد بلوارد قطب راوندی شده و با ادامه مسیر در بلوار ملاصدرا به یک دو راهی می‌رسید که در سمت چپ شما قرار دارد. وارد به سمت چپ بپیچید تا با ادامه مسیر به ابوزیدآباد برسید.

شهر زیرزمینی اویی نیز در نوش‌آباد و در ۵ کیلومتری غرب آران و بیدگل قرار دارد. برای بازدید از شهر زیرزمینی می‌بایست از بلوار قطب راوندی در کاشان وارد بلوار کویر شده و از آنجا با ادامه مسیر به نوش‌آباد برسید. یا می‌توانید ابتدا به سمت آران‌وبیدگل حرکت کرده و در آنجا وارد بلوار شمس‌آبادی شوید تا با ادامه مسیر به نوش‌آباد برسید.

بهترین فصل برای بازدید از کویر ابوزیدآباد

بهترین فصل‌ها برای بازدید از کویر ابوزیدآباد پاییز، زمستان و در نهایت اوایل فصل بهار است. همچون سایر نقاط کویری آب و  هوای این منطقه در فصل تابستان گرم است. تورهای طبیعت‌گردی در کویر ابوزید و شهر زیرزمینی اویی به طور معمول در نیمه سرد فصل سال برگزار می‌شوند.

 

سردبیر / 18-اسفند-1397
سردبیر 18-اسفند-1397 (22:35:42) ویو: 507
لطفا صبر کنید ...

ورود به حساب کاربری

لطفا صبر کنید ...

ثبت نام

رمز عبور خودرا فراموش کرده اید؟

بالا