Loading...
لطفا صبر کنید ...

راه های ارتباطی با ما

1 چت آنلاین
2 تلفن : 31708-023
3 کانال تلگرام : safar_tabiat_tour@

و یا در صورت بروز هرگونه مشکلی ما را از طریق ایمیل rahnavardanspinas@gamil.com مطلع سازید .

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 20
پنج شنبه از ساعت 8 الی 14

بازار شیخ علا الدوله سمنان

بازار شیخ علا الدوله سمنان

اين بازار يكي از كهن ترين بازارهاي استان سمنان است كه تاريخ بناي آن را به دوران ايلخانان و پيش از آن منتسب مي کنند. بناي بازار به وسيله شيخ علاء الدوله سمناني از عارفان مشهور ايران در قرن هفتم و هشتم هجري قمري و همزمان با بناي شبستان شيخ علاء الدوله مسجد جامع ساخته شده است. از جاییکه اين بازار در قديم به گورستان قديمي علمدار متصل بوده است به بازار مرده ها نيز شهرت دارد . بازار داراي طاق هاي ضربي بلند است و سرتاسر آن با آجركاري زيبايي پوشيده شده است. در سال هاي اخير سردر زيباي اين بازار احياء شده است. در اطراف قوس سردر ،كتيبه اي از كاشي لاجوردي به چشم مي خورد كه قسمتي از سوره شريفه نور به خط ثلث بر روي آن نوشته شده است. اين بازار كه منطبق بر مسير قديم جاده ابريشم از شرق به غرب احداث شده بود ، در زمان ساخت خيابان امام به دو قسمت شمالي و جنوبي تقسيم شده است.

اين بازار از سمت جنوب خيابان امام خميني شروع شده و تا قسمت شمالي خيابان امام خميني سمنان امتداد يافته است. تاريخ بناي بازار را مربوط به دوران زنديه و قبل از آن مي دانند. بناي بازار بوسيله شيخ علاءالدوله سمناني عارف مشهور ايران همزمان با بناي شبستان شيخ علاءالدوله مسجد جامع ساخته شده است.

اين بازار به جهت اينكه در قديم به گورستان قديمي علمدار متصل بوده است به بازار مرده ها نيز شهرت دارد. بازار داراي طاقهاي ضربي بلند است و سردر زيبايي در سالهاي اخير براي آن احياء شده است. در اطراف قوس سردر كتيبه اي از كاشي لاجوردي به چشم مي خورد كه قسمتي از سوره شريفه نور به خط ثلث بر روي آن نوشته شده است.

روژین موفقیان / 17-دی-1398
روژین موفقیان 17-دی-1398 (16:15:42) ویو: 233

بلاگ های مرتبط

لطفا صبر کنید ...

ورود به حساب کاربری

لطفا صبر کنید ...

ثبت نام

رمز عبور خودرا فراموش کرده اید؟

بالا