Loading...
لطفا صبر کنید ...

راه های ارتباطی با ما

1 چت آنلاین
2 تلفن : 31708-023
3 کانال تلگرام : safar_tabiat_tour@

و یا در صورت بروز هرگونه مشکلی ما را از طریق ایمیل rahnavardanspinas@gamil.com مطلع سازید .

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 20
پنج شنبه از ساعت 8 الی 14

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

قدمت:قرن 4

در ادامه مسير پس از بازگشت از مجن به سمت بسطام و با ادامه مسير بسطام به آزادشهر ، بازديد از خرقان و «آرامگاه شيخ ابوالحسن خرقاني» را از دست ندهيد. روستای قلعه نو خرقان در 24 كيلومتري شمال شاهرود واقع است. علاوه بر جاذبه هاي طبيعي، بناي آرامگاه شيخ ابوالحسن خرقاني عارف نامی قرن چهارم و پنجم هجری قمری در اين منطقه قرار دارد.  محراب زیبای این بنا که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهم ترین بخش های بنای آرامگاه است.

 

اين آرامگاه در سال هاي پيشين تجديد بنا شده و اطراف آن فضاي سبز طراحي و ساخته شده است ، اين آرامگاه داراي محرابي منحصر به فرد مي باشد و هر ساله گردشگران زيادي را به خود مي پذيرد .

.بناي كنوني آرامگاه در دوره اخير به همت انجمن آثار ملي ساخته شده و با آجر و تزئينات كاشي مزين گرديده است .آنچه از بناي كهن آرامگاه به جاي مانده است  محراب زيباي آن است كه با گچ بري هاي دلنشين ساخته شده است اين محراب در جنوب غربي بنا قرار گرفته و زاويه آن نسبت به قبله اختلاف دارد . بر حاشيه آن چنين نوشته شده است :

گفت علي شيخ قدس الله رحمه : قبله بر پنج است ؛ كعبه ، قبله مومنان است . بيت العمور ، قبله فرشتگان است . عرش، قبله دعا گويان است و حق ، قبله جوانمردان است.

 

 

 

زندگينامه:

 

شيخ ابوالحسن خرقاني ؛ آزاد مردي آزاد انديش و عارفي صوفي مشرب بود. شيخ در فاصله قرون چهارم و پنجم که بزرگترين مردان طريقت پا به عرصه وجود نهاده اند چشم به جهان گشود . يا نه چشم جهان را به ديدار خود گشود . روستازاده اي فقير بود که بي چيزي اش نه به جهت نداري مال دنيا که به سبب بي نيازي اش از دنيا بود . بي نيازي شيخ ابوالحسن از دنيا بي نيازي گروه عارفان گوشه عزلت نشيبن و ترک دنيا گزيده نبود. روز وشب در کار بود . مال کرايه مي داد و به آن بار و مسافر حمل مي کرد . چندان که خود مي گويد : " از خربندگي ( خرکچي) به خدا شناسي راه يافتم ".

خداشناسي شيخ ابوالحسن خرقاني عشقي ازلي و ابدي اســت به همه آنچه مخلوق اســت و او جلوه هاي کمال خداوند را در آن مي بيند . دنيا ؛ آينه او بود آينه اي که مي توانست در آن " او" را ببيند و بس . انسان و حيوان و طبيعت همه جلوه " اويند " و خوب يا بد محملي براي عشق ورزي به محبوب . دنياي او دنيا برهم زدن برتري جويي ها و قوم گرايي هاســت او عاشق بشريت اســت و اين عشق نه به سبب بدست آوردن بهشت اســت و نه به جهت گريز از جهنم . بلکه بخاطر نفس انسانيت اســت .

" کاشکي حساب همه خلق با من کردي تا خلق را به قيامت حساب نبايستي ديد. کاشکي عقوبت همه خلق مرا کردي تا ايشان را به دوزخ نبايستي."

اگر از ترکستان تا به شام کسي را خاري در انگشت شود از آن من اســت. و اگر از ترک تا شام کسي را قدم در سنگ آيد زيان آن مراســت . و اگر اندوهي در دليست از آن من اســت ."

حسن سلوک و عنايت به اخلاق و منش انساني شيخ خرقان چنان بود که امروز پس از گذر سال هاي مديد از خاموشي دنيوي اين مرد بزرگ آتش عشق جاودانه اش همچنان پر شور اســت و شعار جاودانه اش دلهاي لطيف را پر شور مي کند و اشک از ديدگان دقيق مي افشاند.او با دست تهي نيازمندان را مي نوازد و عاشقانه چنين در مي افشاند:

" هر که در اين سرا در آيد نانش دهيد از ايمانش نپرسيد چه آنکه در نزد باري تعالي به جان ارزد بر خوان بوالحسن البته به نان ارزد."

شيخ ابوالحسن خرقاني از جمله عارفاني اســت که اصل عشق نافذ را اعلام کردند و خدمت به بشريت نيازمند را هدف هستي خود مي دانسته اند.

 

روژین موفقیان / 19-دی-1398
روژین موفقیان 19-دی-1398 (3:45:30) ویو: 203

اقامتگاه های مرتبط

لطفا صبر کنید ...

ورود به حساب کاربری

لطفا صبر کنید ...

ثبت نام

رمز عبور خودرا فراموش کرده اید؟

بالا